I OSVČ s paušální daní mohou získat hypotéku. Co je pro to potřeba udělat?

Živnostníci neboli osoby samostatně výdělečně činné mají již téměř rok možnost platit místo odvodů a daně z příjmu jeden paušální poplatek. Nemusí se tak bát kontrol, ani vyplňovat daňové přiznání. Mohou však s takovým přístupem získat hypotéku?

Pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) od ledna tohoto roku existuje nástroj, jak se zbavit přemíry byrokracie a jednoduše státu každý měsíc odvádět obecně danou sumu. Ta by měla pokrýt všechny aspekty vyžadované státem.

Díky této takzvané paušální dani se OSVČ mohou vyhnout kontrolám z Finančního úřadu, a dokud nemají obrat přes milion korun, mohou žít relativně svobodně. 

Jenže jak už to bývá, nakonec systém tak bezchybný není.  Pokud totiž nemají OSVČ povinnost dokládat žádné údaje o podnikání, mají vůbec možnost získat úvěr nebo hypotéku? 

Tato otázka nabývá na důležitosti především proto, že registrace do programu daňového paušálu právě začíná a živnostníci se k této formě správy mohou přihlásit pouze do 10. ledna příštího roku. Je proto třeba všechny aspekty důkladně zvážit. 

Co je to paušální daň pro OSVČ?

Takzvaná paušální daň byla zavedena v roce 2021 jako nástroj, který má menším živnostníkům zjednodušit papírování. Místo samostatných měsíčních odvodů na sociální a zdravotní pojištění, vedení daňové evidence, podávání daňového přiznání a doplácení patnáctiprocentní daně mohou OSVČ s obratem do milionu korun ročně platit jednu stálou měsíční částku. 

Ta zahrnuje minimální sociální pojištění zvýšené o 15 %, minimální zdravotní pojištění a 100 korun jako daň z příjmu. Pro rok 2022 tedy bude paušální daň činit 5994,- Kč měsíčně. 

Podle informací ČTK se loni k paušální dani přihlásilo přes 63 tisíc živnostníků. Nově nastává období, kdy se dá k paušální dani přihlásit na rok příští. K přihlášení lze využít interaktivní formulář Finanční správy

Proč může být paušální daň problém při žádosti o hypotéku?

Tím, že pro OSVČ paušální daní odpadá hned několik povinností, však vznikají nové problémy. Jeden z nich se projevuje právě při schvalování hypotéky. Živnostníci totiž při žádosti musí prokázat své příjmy především prostřednictvím daňového přiznání a potvrzení o zaplacené dani. 

Pokud tedy jste OSVČ a plánujete v příštích měsících či letech hypotéku, jednodušší bude zatím se k paušální dani nepřihlásit. Pokud už však jste plátci paušální daně, i pro vás existuje řešení. 

Co je potřeba pro žádost o hypotéku u OSVČ s paušální daní?

Jelikož se plánuje v programu paušální daně i nadále pokračovat, finanční instituce už tuto skutečnost vzaly v potaz. Každá banka však vyžaduje trošku jiné dokumenty proto, aby mohla OSVČ s paušální daní o hypotéku zažádat.

Nejčastěji však budete potřebovat:

  • Výpisy z podnikatelského účtu alespoň za šest měsíců

 Aby měly banky představu o vašich příjmech a výdajích a mohly tak stanovit, zda požadovanou sumu nebudete mít problém splácet. 

  • Vedení daňové evidence

Přestože povinnost vést daňovou evidenci s paušální daní odpadá, spousta bank ji bude vyžadovat dále, aby ji mohla porovnat s výpisy z podnikatelských účtů. 

  • Poslední daňové přiznání

Spousta bank bude v roce 2022 vyžadovat daňové přiznání alespoň za rok 2020 v kombinaci s výpisem účtu, potažmo daňovou evidencí.

Koupě
Rekonstrukce
Refinancování
Výstavba
Americká hypotéka
-
+
-
+
-
+
-
+

Záleží na bance i individuálním klientovi

Protože jde stále ještě o poměrně novou záležitost, přístupy jednotlivých bank se liší. Zatímco u Monety Money bank stačí mít pro žádost o hypotéku podnikatelský účet vedený přímo u této banky, což instituci umožňuje výši příjmu jednoduše potvrdit, jiné banky mohou dokumentů vyžadovat mnohem víc. 

Kupříkladu ČSOB bude vyžadovat jako daňové přiznání za rok 2022, tak výpisy z účtů za půl roku a dokonce i daňovou evidenci. 

Komerční Banka bude vycházet primárně z daňového přiznání za rok 2022, u dalších záležitostí si však není jistá. Konkrétní podoba se stále formuje a velkou roli budou hrát individuální podmínky klienta. 

Je proto potřeba zjistit, jaké podmínky banka vyžaduje, nebo se raději rovnou obrátit na odborníka. 

Závěrem

Přestože by nástroj paušální daně měl znamenat úbytek byrokracie, v praxi to přináší spíše komplikace. I přesto existují způsoby jak jako OSVČ s paušální daní mohou dosáhnout na hypotéku. 

Nicméně, pokud jako OSVČ plánujete o hypotéku žádat, pamatujte, že se nevyhnete dokládání různorodých dokumentů. Pokud vám však paušální daň vychází jako výhodnější způsob reportování státu, pak směle do toho. Jen buďte připraveni na to, že na vás ještě není tak úplně uzpůsobený hypoteční trh.