Čeká vás refinancování hypotéky? Volte krátkodobou fixaci nebo variabilní úrokové sazby
Česká republika se již několik měsíců zmítá v rekordní inflační spirále, která vede k výraznému zdražování hypoték. Mnoho lidí, kteří financují svou nemovitost pomocí hypotéky, se letos nevyhne novému nastavení garantované úrokové sazby. Za současné situace by proto měli volit krátkodobou fixaci nebo variabilní úrokovou sazbu, potažmo u hypotéky prodloužit dobu splatnosti.
Desítkám tisíc klientů, kteří v posledních letech získali hypotéku, nastává období, kdy se budou měnit podmínky fixace jejich úrokových sazeb. Kvůli inflaci a s ní spojenými rostoucími úroky však pro mnohé bude aktualizovaná smlouva představovat výrazné zdražení. Někteří budou muset počítat, že se jim platby zvýší až o několik tisíc korun měsíčně.
Tato nová skutečnost může znamenat nemalý zásah do rodinného rozpočtu. Proto, než řeknete své nové ano bance, která vám hypotéku původně poskytla, je vhodné podívat se po konkurenci, zda vám někdo nepředloží výhodnější nabídku.
S čím počítat v případě nové fixace hypotéky? A čemu se v tomto procesu vyhnout?
Nečekejte, až se vám banka ozve sama
Období nové fixace úrokové sazby hypoték může znamenat i příležitost. Za dobu, která uplynula od podpisu původní smlouvy, se podmínky na trhu vyvinuly a spousta finančních institucí tak své produkty aktualizovala.
Pokud víte, že vás čeká sjednávání nové výše garantované úrokové sazby, nečekejte, až se vám ozve sama banka. Prozkoumejte situaci na trhu nebo se obraťte na odborníky, kteří mají přehled a nechte si vytvořit tu nejvýhodnější nabídku jak u vaší banky, tak u konkurence.
Pokud vám nabídka vaší banky nestačí, nabízí se možnost refinancování hypotéky, tedy možnosti uzavřít smlouvu novou u jiné finanční instituce, která takto původní jistinu splatí a poskytne vám hypotéku novou za výhodnějších podmínek, než které by vám zaručila banka, u které jste původně hypotéku čerpali.
Sledovat nabídku jiných institucí se vyplatí i v případě, že chcete u své banky zůstat. Představením konkurenčních podmínek ji můžete donutit k tomu, aby předloženou nabídku vhodně upravila.
V době inflace se dlouhá fixace nevyplatí
Česká republika se již delší dobu nachází v období bezprecedentní inflace, která nutí Českou národní banku k výrazným zásahům, především tedy ke zvyšování základní úrokové sazby, která spoluurčuje celkovou hodnotu peněz.
A tyto zásahy se již projevily i na cenách hypoték. Zatímco před pěti lety jste mohli získat hypotéku s úrokem 1,8 %, dnes se ceny již výrazně dostávají nad 4 % a budou růst dál.
Jenže inflace nebude růst věčně. I guvernér ČNB Jiří Rusnok tvrdí, že k požadované úrovni dvouprocentní inflace, kterou si banka vytyčila jako svůj dlouhodobý cíl, by mohlo dojít příští rok v létě.
S poklesem inflace opadnou i opatření ČNB, čímž by měly úroky klesnout. Odborníci proto nedoporučují fixace hypoték na delší dobu než rok dopředu.
Fixní nebo variabilní úroková sazba?
Další možností, jak se vypořádat s vysokými úroky, je také volba variabilní úrokové sazby. Ta nepočítá s dlouhodobě garantovaným úrokem, ale přizpůsobuje se aktuální ceně na trhu.
Místo krátkodobé fixace je tak možné přistoupit na variabilní úrokovou sazbu, která u většiny bank může kdykoliv zdarma přejít na fixní.
Pomůže prodloužení doby splatnosti?
Zvýšení úrokových sazeb u hypoték bude zcela jistě znamenat růst měsíčních splátek. Pakliže vám rozpočet nedovolí tuto novou výši splácet, můžete částku snížit tím, že dobu splácení prodloužíte.
Měsíční splátka tak zůstane stejná, nebo dokonce nižší než nyní, nicméně celkově odvedete více peněz na úrocích.
Výše úrokových sazeb hypotéky bude aktivně reagovat na změny na trhu a jakmile se inflační situace zlepší a úroky se zase výrazněji sníží, můžete nízký úrok dlouhodobě zafixovat.
Poraďte se s odborníky
I přes rostoucí inflaci a celkovou ekonomickou situaci zájem o nákup nemovitostí neklesá, proto se na trhu stále pohybuje spoustu subjektů z různými nabídka na hypotéku. Možností je tolik, že vyznat se v nich vyžaduje čas, trpělivost a znalosti.
Proto je jednodušší obrátit se na odborníka, který situaci denně sleduje a může vás tak nasměrovat k co nejvýhodnější refixační smlouvě.
Pokud vás čeká refixace a chcete mít ty nejvýhodnější podmínky, vyzkoušejte naší hypoteční kalkulačku a společně najdeme ta nejvhodnější řešení.